Alla inlägg under april 2018
Camus Albert: Landsflykten och riket *** Lite väl tunga noveller, kändes omoderna om man jämför med Främlingen, skriven av samma författare. I de flesta av novellerna finns dock klara drag av just Främlingen, som verkar vara alla övriga romaners ursprung för Camus….
(anteckningar från litt. vet A 1999)
läst 1999
![]() | ||||
![]() |
| |||
![]() |
Bohlin, Rebecka & Berg, Sara: Fem härskartekniker *** (Doe)
Dahlström, Christian: Kalla mig galen *** (Vla)
Benedictus, Leo: Låt mig
Barnes, Julian: Tidens larm ***
Modan, Rutu: Egendomen *** Hci
Modiano, Patrick: Straffeftergift ****
Beard, Mary: Kvinnor och makt ****
Bäst:
Beard, Mary: Kvinnor och makt **** (glad att jag äger, vill läsa igen)
Modiano, Patrick: Straffeftergift **** (lika bra som all Modianos böcker, och ger dessutom en bakgrund till hans ständigt berättade historia)
Mindre bra:
Dahlström, Christian: Kalla mig galen *** (Vl) (Gillade inte titeln och innehållet var lite väl tunnt.)
Citatet
Jag tror att vi enbart bör läsa böcker som biter och sticker oss. Om den bok vi läser inte ruskar oss vakna som ett slag mot huvudet, varför då göra sig besväret att läsa den över huvud taget?
Franz Kafka
Lite väl drastiskt men det ligger nåt i det.
email:
h55n/at/yahoo.se